Jak wygląda ochrona roślin?
Posiadasz gospodarstwo rolne lub ogród? Dowiedz się, jak ochronić rośliny przed szkodnikami. Wyróżnia się wiele metod walki z nimi, w tym chemiczne, fizyczne, mechaniczne, agrotechniczne, hodowlane, a także integrowane. Czym jest sublimowanie, gazowanie czy opryskiwanie? W jaki sposób można rozpoznać zagrożenie roślin? Sprawdzamy to w naszym poradniku!
Opryskiwanie i zaprawianie
Opryskiwanie polega na zastosowaniu środków chwastobójczych, a w tym preparatów do walki ze szkodnikami czy chorobami. Na rośliny aplikuje się ciecz w postaci roztworu, zawiesiny czy emulsji. Trzeba ją jednak przygotować. Zaprawianie natomiast wykonuje się w przypadku zabezpieczenia materiału siewnego czy rozmnożeniowego, jak i młodych roślin. Wyróżnia się zaprawianie:
- suche,
- półsuche,
- mokre,
- półmokre.
Rozsiewanie i podlewanie
W rozsiewaniu wykorzystuje się rozsiewacze nawozowe w postaci granulatów. Kiedyś używano siewników lub pielników. Sposób ten przeprowadza się na szkodnikach glebowych. W przypadku podlewania stosuje się zawiesiny, emulsje czy wodne roztwory. Najczęściej aplikuje się zoocydy. Mogą być używane na małych powierzchniach. Wówczas pomocne będą ręczne dozowniki lub mechaniczne. Metodę tę stosuje się do ochrony porzeczki czy kapusty.
Gazowanie i zamgławianie
Ochrona roślin w tym przypadku polega na gazowaniu pomieszczeń czy gleby. Wykorzystuje się środki w postaci gazu lub inne formy, które generują gaz. W trakcie zabiegu pomieszczenia muszą być zamknięte. Dotyczy to:
- szklarni,
- magazynów,
- spichlerzy.
Czas ekspozycji i stężenie gazu wpływają na skuteczność procesu. Jeśli chodzi o glebę, to jest ona pod przykryciem. Wykorzystuje się wtedy środki stałe bądź ciekłe, które wytwarzają gaz. Gazowanie gleby wykonuje się na głębokości 10-20 centymetrów z użyciem inżektorów.
Zamgławianie, czyli aerozolowanie wykorzystuje zawieszone w powietrzu cząstki, a więc aerozole. Przenikają bardzo dobrze w gęste rośliny. Pokrywają je także we wszystkich miejscach. Niestety metoda ta zależy od warunków atmosferycznych na przykład wiatru.
Zwabianie i sublimowanie
Zabieg zwabiania sprowadza się do zwabienia szkodnika i jego zabicia. Środki ochrony roślin w tym przypadku działają na smak lub węch szkodnika. Zaliczają się do nich feromony płciowe czy składniki pokarmu. Sposób ten działa na:
- gryzonie,
- drutowce,
- ślimaki,
- rolnice,
- karaczany,
- turkucia podjadka.
Z kolei sublimowanie to proces, który polega na użyciu przemiany ciała stałego w gazową formę w danej temperaturze. Pomija się stan ciekły. Gdy ochłodzi się para w powietrzu, wówczas cząsteczki substancji stałej się wytrącą i osiądą na chronionych obszarach.
Jak rozpoznawać zagrożenie?
Aby rozpoznać zagrożenie, wystarczy odpowiednia znajomość pola i przeprowadzenie obserwacji. Najlepiej w tym celu skorzystać z pomocy doradcy bądź skontaktować się z właściwym ośrodkiem naukowym. Do narzędzi, które się przydają zaliczają się:
- żółte naczynia – pozwalają odławiać owady. Wyróżniają się małymi otworkami przy krawędzi, które są wypełniane wodą i płynem, który zmniejsza napięcie powierzchniowe. W ten sposób można nadzorować naloty i aktywności. Przykładem są szkodniki zbóż, rzepaku czy kukurydzy,
- feromonowane pułapki – używa się syntetycznych związków, które odpowiadają zapachowi hormonalnych substancji, a więc feromonów, które wydzielają samice owadów. Stosuje się je na stonkę kukurydzianą, rolnice, motyle zwójkówki lub omanicę prosowiankę,
- lupa – umożliwia rozpoznanie agrofagów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana