Wszystko, co powinieneś wiedzieć o uprawie gryki
Gryka jest rodzajem roślin z rodziny rdestowatych, który pochodzi z Azji Środkowej i Wschodniej. Jeden z jej gatunków, gryka zwyczajna, jest popularną rośliną uprawną. Uprawia się ją na świecie od tysięcy lat, a w Polsce już od kilkuset lat – nie tylko jako roślinę rolniczą, ale także leczniczą. Na co zwrócić uwagę przy uprawie gryki, aby uzyskać wysokie plony?
Wymagania glebowe gryki
Gryka jest rośliną o stosunkowo niedużych wymaganiach glebowych. Najlepiej uprawiać ją na glebach należących do kompleksu pszennego bardzo dobrego, ale dobre są także kompleksy żytnie w zmianowaniu z żytem i łubinem. Nieodpowiednie będą z kolei gleby podmokłe i bardzo suche. Jeśli chodzi o odczyn gleby, powinien być on lekko kwaśny lub obojętny (pH w zakresie 5,6-7,2). Gryka szczególnie źle znosi silnie kwaśny odczyn gleby. Przy pH poniżej 5 należy przeprowadzić wapnowanie, najlepiej jesienią w roku poprzedzającym zasiew.
Nawożenie gleby pod grykę
Nawożenie mineralne ma znaczny wpływ na plonowanie gryki. Wysokość dawek fosforu i potasu zależy od przedplonu, typu gleby oraz jej zasobności w składniki pokarmowe. W wypadku niskiej zasobności w te pierwiastki zaleca się dawki 40-60 kg P2O5 i 60-90 kg K2O na 1 ha, a w wypadku wysokiej zawartości 15 kg P2O5 i 20-30 kg K2O na 1 ha. Nawożenie fosforowo-potasowe wykonuje się w całości przed siewem. Nawożenie azotem waha się w zakresie 40-90 kg na 1 ha. Najniższe dawki należy zastosować na glebach lepszych i po dobrych przedplonach, a najwyższe na glebach słabszych.
Siew gryki
Gryka jest wrażliwa na niskie temperatury gleby, więc siew należy rozpocząć dopiero po ogrzaniu wierzchniej warstwy gleby do temperatury 8-10°C. Optymalnym terminem siewu jest połowa maja (I-II dekada). Nasiona gryki, dostępne na przykład w sklepie Małopolskiej Hodowli Roślin, można siać w rzędy o rozstawie 30-40 cm albo w wąskie rzędy o rozstawie 13-15 cm. Warto jednak pamiętać, że szersza rozstawa skutkuje wyższymi plonami ziarna. Zalecana głębokość siewu to 2-3 cm, ale jeśli siew wykonywany jest w terminie późniejszym, na glebach lżejszych oraz w warunkach suchych, może to być nawet 6 cm.
Zbiór gryki
Zbiór gryki przeprowadza się od III dekady lipca z wykorzystaniem kombajnu zbożowego, gdy 60-70% owoców ma barwę brunatną lub czarną. Z uwagi na to, że gryka dojrzewa nierównomiernie, często dochodzi do osypywania się nasion. Z tego względu zaleca się przeprowadzenie zabiegu desykacji, czyli chemicznego wysuszenia roślin przed zbiorem, na początku dojrzałości. Plony są niewielkie i wynoszą zazwyczaj nieco ponad 1 tonę na 1 ha. Zebrane nasiona gryki należy wysuszyć niezbyt ciepłym powietrzem do wilgotności poniżej 15%, a podczas przechowywania regularnie przewietrzać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana