Do czego wykorzystać pompę zanurzeniową?
Gospodarstwa domowe, ale także rolnictwo czy przemysł w wielu sytuacjach wymagają zastosowania różnorodnych pomp. Pozwalają one dostarczyć wodę do punktów poboru, ułatwiają podlewanie czy też wypompowywanie. Wśród kilku rodzajów urządzeń tego typu na szczególną uwagę zasługują pompy zanurzeniowe. Dowiedz się, jakie jest ich zastosowanie.
Pompa zanurzeniowa - co to takiego?
Pompy zanurzeniowe nazywane również pompami zatapialnymi, to urządzenia przystosowane do pracy pod wodą. W zależności od rodzaju mogą pracować z czystą lub brudną wodą. Jako że na ogół nie wytwarzają zbyt dużego ciśnienia, nie nadają się do zasilania obiektów w wodę. Ich głównym przeznaczeniem jest zatem pobieranie wody do podlewania, ale także wypompowywanie wody z basenów czy oczek wodnych, osuszanie, odprowadzanie wody z piwnic, a przy odpowiednich parametrach nawet opróżniania szamba. Urządzenia tego typu na ogół dzielą się na pompy do czystej oraz brudnej wody. Pierwsze z nich służą do np. do opróżniania basenów i oczek wodnych czy też wypompowywania deszczówki i charakteryzują się delikatniejszą konstrukcją. Drugie z kolei mogą być stosowane do odwadniania zalanych pomieszczeń, rowów melioracyjnych, wykopów, studni czy studni ściekowych, a także do wypompowywania ścieków. Aby wybrać właściwą pompę, należy przede wszystkim określić swoje potrzeby, a także poznać jej najważniejsze parametry.
Najważniejsze parametry pomp zanurzeniowych
Przy wyborze pompy najważniejsza kwestią jest jej przeznaczenie. Po określeniu, do czego będzie ona wykorzystywana, przychodzi czas na wybór urządzenia o odpowiedniej wydajności, mocy oraz zdolności do podnoszenia cieczy. O to, dlaczego te parametry są tak istotne zapytaliśmy przedstawiciela sklepu Arsen24.
Wydajność pompy, jej moc oraz zdolność do podnoszenia ścieków to najistotniejsze parametry, na jakie należy zwrócić uwagę. Im cięższe zastosowanie urządzenia, tym wyższa powinna być jego wydajność. Pompy do czystej wody nie będą potrzebowały aż tak dużej mocy, jak te przeznaczone do wypompowywania szamba czy rowu melioracyjnego, wyjaśnia nasz rozmówca.
Przy wyborze pompy warto zwrócić także uwagę na jej klasę energetyczną, przełoży się to bowiem na koszty eksploatacji. Ważny jest także rozmiar, który powinien odpowiadać specyfice instalacji. Nie bez znaczenie jest również marka oraz cena. Z pewnością warto wybierać pompy od sprawdzonych dostawców, jest to bowiem gwarancja, że zostały wykonane z materiałów dobrej jakości i będą bezawaryjnie służyły przez wiele lat.
Podsumowując, pompy zanurzeniowe to urządzenia przeznaczone do różnorodnych zastosowań, które sprawdzą się w gospodarstwach domowych, a także znajdą zastosowanie w rolnictwie i przemyśle.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana